Kılıçlar Vadisi

0
70855

Her köşesi birbirinden çarpıcı, farklı ve iddialı Kapadokya’nın sadece muhteşem bir fonu değil, mistik bir atmosferi de var. Keşişlerin, savaşçıların, tüccarların ve evi yeraltı mağaraları, yolu tünel olan gelmiş geçmiş halkının taşa toprağa sinen hikayeleri de var. Kılıçlar Vadisi’nin rüzgar sesinde bu hikayelerden cümleler duyacaksınız belki, kim bilir!

“Kılıçlar Vadisi”

Sırasıyla GorkündereZemi Vadisi ve Açık Hava Müzesi’ni geçtikten sonra Göreme’nin ikinci bölümü olan Kılıçlar Vadisi başlıyor. Göreme merkeze 15 dakika uzaklıktaki vadi, Açık Hava Müzesi’nin sol tarafında ve Zemi Vadisi’ne giden yolunda tam karşısında bulunuyor.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin tarih şöleninden çıktıktan sonra işaret yönlendirmeleriyle kolayca girebileceğiniz vadi, Kapadokya’nın en küçük vadilerinden biri. Bir yanında Göreme Açık Hava Müzesibir yanında Güllüdere Vadisi bulunan vadinin toplam uzunluğu ise yaklaşık 2.7 kilometre. Kılıçlar Vadisi’ne motorlu araçların girmesi yasak. Kapadokya’da bu vadide dahil pek çok noktada at sırtında gezmek ya da ATV turlarına katılmak en keyifli aktivitelerden ve bu konuda yönlendirme yapacak birçok firmayla karşılaşıyorsunuz.

Kılıçlar Vadisi Göreme’nin tüm güzelliğini ayaklarınızın altına seren bir manzaraya sahip. İlginç peribacaları, uzunluğu 300 metreyi bulan bir tünel, eskiden ev olan şimdi ise terkedilmiş birçok mağara vadinin coğrafyasını oluşturuyor. Hala kullanılan güvercinlikler ve kovanlar da çehresine farklı bir hava katıyor. Vadi yer yer darlaşırken, adını veren Kılıçlar Çayı’nı takip ettiğinizde uzun ve birbirine çok yakın duvarlardan oluşan küçük bir kanyona ulaşıyorsunuz. Dilerseniz kayalara oyulmuş taş merdivenleri kullanarak kanyonun alt kesimlerine inebiliyorsunuz. Tüm vadiyi yürüyerek dolaşmanız yaklaşık 1-2 saat sürüyor ve 3 kilometre sonra yolunuz Meskendir Vadisi’yle birleşiyor. 2 kilometre yürüyüşten sonra ise Çavuşin Köyü sizi bekliyor. Eğer daha fazla yürümek istemiyorsanız köy patikasından çıkış yapabiliyorsunuz. Yaz aylarında sıcaklayanlara doping etkisi yapan taze sıkılmış narve portakal suyu büfeleriyle karşılaşacağınız vadide diğer vadilere ve tarihi eserlere tabelalarla yönlendirmeler bulunuyor. Önünüzde uzanan cennete gökyüzünde uçuşan balonların da eşlik etmesiyle muhteşem bir keşif gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu muhteşem coğrafya, Kapadokya’da Aktepe ile Göreme Vadisi’nin ortasında kalıyor. Kılıçlar Vadisi’nin Nevşehir merkeze uzaklığı ise 14 kilometre.